2
Wordpress-guider-tips-och-trix
19 Jul 2008 Av Lena
Fler och fler börjar att använda bloggverktyget Wordpress. För Er som väljer att ladda upp WP på en egen plattform kommer jag att påbörja lite olika guider om hur man kan utnyttja Wordpress på ett bra sätt. Du kan följa med i guiden om hur du bygger ett tema från grunden. Jag kommer också att ta upp ett antal tips och trix och både testa som att utvärdera olika plugin. Förhoppningsvis hittar du lite matnyttigt till din Wordpress.
Förutom själva guiderna så skriver jag om Wordpress i bloggen. För att vara säker på att också hitta alla poster om Wordpress – använd sökfunktionen.
2 kommentarer till Wordpress-guider-tips-och-trix
RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

















































Hej! Jag vill byta tema på på min WP blogg men har ändrat mycket på den, html då. Kan jag byta tillbaka utan att alla mina ändringar försvinner?
Mvh Naz
Varje tema har ju sin mapp och sina speciella koder så byter du till ett nytt tema är det just det temats koder som “gäller”. Ditt tema som du har gjort ligger i temamappen och ska inte försvinna. Men det förutsätter givetvis att du sparar temat som det är i sin specifika mapp. Du får heller inte skriva över temats filer med andra temafiler. Om du går in i wp-content >> themes så kommer du att se åtminstone två mappar – default och classic – förutom din egen temamapp. Ha inga temafiler liggande löst i mappen themes.
mvh/Lena